Ez a bejegyzés a TheItalianJob-blog felhívására készült!
Az indok egyszerű! Sokkal egyszerűbb és olcsóbb venni. Az utcán! Ez a másik pont, amit nem értenek az ismerőseim. Miért vásárolok az utcai kifőzdékben?
Az utcai kifőzde alatt nem egy józsefvárosi piacos kifőzdét kell elképzelni!
Az éttermekben a pult van legkívűl, sokszor közvetlenül az utca mellett. (Külön járda nincs! Kivéve a nagyobb városok belső kerületeit!). Ez a pult egyben a konyha is! Minden a szemünk előtt készül! Lehet, hogy vannak higiéniailag kifogásolható dolgok, de ha nem tetszik, akkor nem megyünk be! Nem dugják el előlünk az ételeket és elkészítésük módját!
A konhyai berendezések legtöbbje rozsdamentes acélből készült! Ebből a szempontból nem érheti kifogás a konyhákat!
A pult mellett elhaladva érkezünk a (gyakran) légkondícionált étkező részbe! Ha nincs légkondi, akkor ventilátorok biztosítják a hűs környezetet!
Az alábbiakban egy közeli kifőzdében törtébő étkezést írok le.
Az étekző részben az asztalok meg vannak számozva. A rendelésünket az asztalon lévő papírtömbbe fűzött menüben kell leírni. Amint kiválasztottuk az ételeket, egy eladő elviszi a papítömb legfelső lapját (amin a rendelésünk szerepel). Amíg megkapjuk az ételünket, addig ihatunk az előre elkészíett teából és/vagy szójatejből. Ezekért nem kell fizetni, és korlátlanul fogyaszthatjuk.
A rendelésünk első elemével visszahozzák a papírt, amin leadtuk a rendelésünket. Az újabb ételek érkezésekor az egyes tételeket kipipálják, majd az utolsó étel felszolgálásakor a papírt lefordítják, ezzel jelezve (maguknak), hogy az asztalunkkal már nem kell foglalkozni. Természetesen, ha jelezzük, akkor ismét jönnek, és felveszik az újabb rendelést!
Ebben az étteremben az étkézéshez kanalat és pálcikát lehet használni. Mindegyiket magunknak kell az asztalunkhoz hozni egy erre kijelölt helyről. Ugyanitt kis tálkák is vannak, amelyekben magunknak keverhetünk öntetet. (szójaszószok, különféle ecetek, csipős szószok, fokhagyma, erőspaprika, stb.) Bár az étterem tiszta, én mégsem az elmosható, hanem az eldobató eszközök melett döntöttem. Ennek az az oka, hogy az evőeszközök ugyan el vannak mosva, de látszik, hogy használtak.
Az ételeket kis tálkákban szolgálják fel. Ha nemehető dologgal találkozunk (pl.: csont), akkor azt tegyük nyugodtan az asztalra, senki nem fog ránkszólni. Én az üres tálkákba szoktam tenni. Erről nem tudok leszokni!
Ha az asztalunkon nincs szalvéta, akkor vegyük el a szomszédos asztalról. Ha ott ülnek, akkor a szószok mellett találunk bontatlan szalvéta csomagot.
Az étkezés befejezését jelezhetjük a pálcikák egymás mellé helyezésével. Általában a tányér jöbb oldalán szokták elhelyezni a pálcikákat, de ez nem feltétlenül szükséges. Bárhogy hagyhatjuk! Ha rizst eszünk, akkor soha ne állítsuk a rizsbe a pálcikánkat, mert az azt jelenti, hogy nem ízlik az étel!
Távozáskor a kasszához visszük a paírunkat és fizetünk.