Főleg latin-amerikai és ázsia diákok vannak az egyetemen (a tajvaniak mellett), és az előadásaik néhány szempontból hasonlóak.
A legszembetűnőbb, hogy a történelemre szinte sose térnek ki. Nem történelem leckét akarok hallani, de néhány sarokpont, ami segítene elhelyezni az adott országot, nem ártana.
A földrajzra sem térnek ki. Mármint arra, hogy hol van az adott ország. Sokszor nincsennek is tisztában például a szomszédos országokkal. Egyszer egy fülöp-szigeteki lánynak én magyaráztam el, hogy hol van Korea.
Nagy hangsúlyt helyeznek a természet bemutatására, az ételekre, a zenére.
Hogyan mutattam be Magyarországot?
Szerencsére idővel bőven rendelkeztem (1+ óra), emiatt nem kellett aggódnom.
Gondoltam, hogy a hallgatóságnak nincs sok ismerete Magyarországon, ezért alapvetően azt a célt tűztem ki, hogy ne csak bemutassam az országot, hanem, hogy bizonyos információkat meg is jegyezzenek:
- az ország elhelyezkedése
- a zászló színe
- milyen nyelvet beszélünk
Lehet, hogy ez kevésnek tűnik, de azoknak, akik gyakorlatilag semmi információval nem rendelkeznek, ez éppen elég.
Már egy éve kihoztam Tajvanra egy magyarruhát, gondoltam színesebbé teszem az előadást. Ha minden igaz, akkor ez alföldi csikós ruha. A mellény nem igazán autentikus, de a rajta virító Unicum felirat mindenképpen egyedi :) Csízmám sem volt, ezért hagyományos Converse cipőt vettem fel.

Főztem mákosgubát, és az előadás során ezt kiosztottuk a hallgatóság tagjainak. Egybehangzóan dícsérték. Örültem, hogy ízlett nekik. Érdekes látvány volt, ahogy pálcikával "kanalazták".

Az előadás elején megkérdeztem, mit tudnak Magyarországról. A kontinenst és a fővárost tudták (ez utóbbit nem sokan), de ezen kívűl semmi! De tényleg. A beszélt nyelvtől kezdve, az Európán belüli elhelyezkedésig semmi!
Az előadás elején a hangsúlyt a térképre helyeztem. Az Európa térképet Nagy-Britaniától kezdve mutattam be: Anglia --> Franciaország --> Németország --> Lengyelország --> Szlovákia --> Magyarország. Többször visszatértem a szomszédainkra.
Ezután rövid történelem. Utaltam az ázsiai eredetünkre, és hangsúlyoztam, hogy a magyarok és a hunok nem rokon népek. (Ha a kedves olvasó ezt másként gondolja, nem muszáj jeleznie a kommentek között. Mindenki azt hisz, amit akar. Én így gondolom.)
Elmondtam a honfoglalás és az államalapítás idejét, majd ugrottam 900 évet és elmondtam, hogy Magyarország területe csökkent az I. világháború után. Majd 70 évvel később demokratikus ország lettünk, beléptünk a NATO-ba és az EU-ba. Tudom, ez nagyon zanzásítottnak tűnik, de ennyi bőven elég.
Ezután a zászlóról meséltem. Egymás mellé tettem a magyar és az olasz zászlót. Azzal a ténnyel, hogy ugyanazok a szinek alkotják a kettőt, csak más az elrendezés, szerintem sikerült megjegyeztetnem. AZ olasz zászlót ismerik, most már a magyart is.

Következett a nyelv. A tajvaniak, ázsiaiak nagy részének fogalma sincs arról, hogy milyen nyelvet beszélünk. A legtöbbször angolra tippelnek, ezután az orosz vagy a német szokott következni. Ezt mindenképpen helyre akartam tenni. Ez a pár tucat ember már biztos tudni fogja a jövőben a helyes választ.
A szervezők a felkérésnél direkt kérték, hogy próbáljak néhány dolgot tanítani magyarul.
Tanítottam számokat, tulajdonneveket, és azt, hogy "Szeretlek!". Ez maradt meg a legjobban. Érdekes élmény volt, ahogy skanádlják "Szeretlek!","Szeretlek!","Szeretlek!".
Ha Ázsiában jártok és nehezen indul be egy beszélgetés, akkor tuti téma az r-hang, ugyanis nem tudják kimondani (a japánok és a kínaiak semmiképp). Vicces percek voltak, amikor a "répa, retek, mogyoró, korán reggel ritkán rikkant a rigó"-t próbáltam megtanítani.
Ezután időjárás, minimális információk a politikai rendszerről, oktatás, főváros, majd fényképek.
Közben volt még feltalálók és Nobel-díjasok. Ezt a diát Vera korábbi prezentációjából vettem kölcsön. (Sajnos a blogja jelenleg nem elérhető.)
A sporttal kapcsolatban megemlítettem Puskást, de nem hallottak róla. Ez már nem az a korosztály...
Kaptam okelevelet is.

Prezentáció
Képek
Mit hagytam ki? Ti miket szoktatok megemlíteni?
____________
ui.:Az IEAS (International Exchange Association for Student) rendezvényén adtam elő.